Odpowiedź MRiRW w sprawie uwag do Planu Strategicznego dla WPR
W piśmie do ministra rolnictwa w ramach konsultacji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027, Mariusz Olejnik p.o. prezesa zarządu Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych zwrócił uwagę na:
- niekorzystną strukturę agrarną ograniczającą rozwój i konkurencyjność przedsiębiorców rolnych;
- potrzebę stabilizacji dużych gospodarstw, które dzierżawią grunty państwowe;
- konieczność większego wsparcia dla grup producentów rolnych.
Ryszard Bartosik Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnił Federację, że aktualnie trwa proces analizy przekazanych przez dzierżawców i właścicieli rolnych postulatów do Planu Strategicznego dla WPR pod kątem możliwości ich uwzględnienia w dalszych pracach nad projektem tego Planu.
Podsumowując należy zaznaczyć, że niewątpliwe na polskiej wsi jest miejsce i dla gospodarstw rodzinnych posiadających do 300 ha, o których mowa w art. 23 Konstytucji, jak i dla przedsiębiorstw gospodarujących na większych areałach. Nie może się to jednak odbywać z naruszeniem prawa. Jednocześnie należy zaznaczyć, że jednym z zaleceń Komisji Europejskiej dla Planu strategicznego dla WPR jest poprawa rentowności gospodarstw rolnych dzięki zapewnieniu bardziej sprawiedliwego i lepiej ukierunkowanego wsparcia dochodów poprzez zmniejszenie różnic w dochodach między gospodarstwami o różniej wielkości (w szczególności na korzyść mniejszych gospodarstw) [...] — podsumowuje w odpowiedzi ministerstwo rolnictwa wychodząc z inicjatywą spotkania Członków Zarządu FZPDiWR z przedstawicielami dyrekcji Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej MRiRW, Departamentu Przetwórstwa i Rynków Rolnych MRiRW, Departamentu Spraw Ziemskich MRiRW oraz Departamentu Płatności Bezpośrednich MRiRW.
O konkretnych ustaleniach podczas spotkania z pewnością niebawem poinformujemy.
Poniżej udostępniamy odpowiedź MRiRW w sprawie postulatów Federacji do Planu Strategicznego dla WPR.
Foto: pl.abpoland.com
Źródło: federacjarolna.pl