Rozmowy z eAgronom o rolnictwie węglowym. Popraw jakość gleby i zyski

Rozmowy z eAgronom o rolnictwie węglowym. Popraw jakość gleby i zyski
10.07.2022
Aktualności

Spotkanie zarządu Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych z przedstawicielami firmy eAgronom odbyło się 8 lipca 2022 r. w Pałacu w Kobylnikach.

Zebranie rozpoczął Roman Wiatrowski (prezes ZPDiWR) od przywitania gości: Kornelii Kajdy (Country Manager), Piotra Janeczki (Dyrektor Sprzedaży) i Radosława Zalewskiego (Konsultant Agrobiznesowy) z firmy eAgronom. Prezes Wiatrowski zarysował działalność Związku i przypomniał, że mija teraz okres odnowy dzierżaw zawartych w latach 90.

Jako pierwszy głos zabrał Piotr Janeczek, który pokrótce przedstawił firmę, jej cele i misję. Podkreślił, że firma jest niezależna i na każdym etapie współpracuje z rolnikami. Firma dąży m.in. do poprawy żyzności gleby i czystości środowiska oraz obniżenia poziomu dwutlenku węgla.

Jednym z produktów firmy jest program komputerowy eAgronom, który ma na celu wsparcie rolników w prowadzeniu gospodarstwa, ułatwienie im pracy poprzez szybki dostęp do wszystkich informacji w jednym miejscu (wykaz pól i działek, analizę plonów, plany i raporty finansowe, prognozy pogody itd.). Piotr Janeczek podkreślił, że dzięki programowi można oszczędzić czas – eAgronom może być dostępny z wielu urządzeń (aplikacja mobilna) i używany przez kilku pracowników na różnych poziomach dostępności do danych.

Roman Wiatrowski przyznał, że program jest wart popularyzowania, zwłaszcza że coraz więcej rolników nie wychodzi już w pole.

Oprócz programu firma oferuje też niezależne doradztwo (pomoc przy zwiększaniu wydajności gospodarstwa) i możliwość wdrożenia programu węglowego. Radosław Zalewski powiedział, że program węglowy może być dodatkowym źródłem dochodu dla gospodarstwa. „Przygotowując pewne propozycje i rozwiązania, działamy w międzynarodowym zespole” – podkreślił Zalewski i przedstawił sylwetki specjalistów z Wielkiej Brytanii, Polski i Estonii, którzy zdobywali doświadczenie również w Rosji i Ukrainie, a także w Stanach Zjednoczonych. Istotnymi elementami programu węglowego są np. zwiększanie zawartości materii organicznej w glebie, optymalizacja zużycia paliwa czy nawozów. Następnie przedstawił ścieżkę wdrożenia programu w gospodarstwie. Najpierw zespół zbiera potrzebne informacje, żeby określić tzw. punkt bazowy. Potem te dane wprowadzane są do oprogramowania i przygotowuje się strategię i propozycje zmian. Po zastosowaniu zmian i ich zarejestrowaniu program eAgronom oblicza kredyty węglowe generowane w gospodarstwie na podstawie zmniejszonej emisji dwutlenku węgla i zwiększonego poziomu węgla w glebie. „System jest elastyczny, ponieważ staramy się dostosować do opinii i możliwości danego gospodarstwa. Chodzi o to, żebyśmy wspólnie wypracowali te dodatkowe fundusze” – dodał Radosław Zalewski. Zaznaczył, że firma nie chce proponować żadnych rewolucji tylko drobne zmiany. Dodatkowe fundusze mogą być też wypłacane w formie przedpłat po zaakceptowaniu programu rozwoju, optymalizacji działań gospodarstwa. Piotr Janeczek zaznaczył, że „jeden kredyt to jest jedna tona dwutlenku węgla wyłapana z atmosfery, to są pieniądze rzędu ok. 30 euro rocznie z hektara”.

Prezes Wiatrowski zapytał, kto odpowiada za dane i ich kontrolę. Kornelia Kajdy odpowiedziała, że „my, dostarczając dane do rejestru, który certyfikuje kredyty węglowe, bierzemy pełną odpowiedzialność za to, że dane, które przedstawiliśmy, są prawidłowe i zgodne z tym, co dzieje się w polu”.

Roman Wiatrowski potwierdził, że będą rozważać tę opcję w szerszym gronie, „większe zebranie odbędzie się we wrześniu, przed siewami, serdecznie wtedy zapraszamy”.

ZPDiWR w ramach stworzonej inicjatywy #hodowcyrazem apeluje od pewnego czasu do władz o uznanie rolnictwa węglowego za kolejne kluczowe działanie dla polskich rolników. Związek przedstawił także swoje rozwiązania i propozycje, które pozwolą włączyć rolników w system handlu pozwoleniami na emisję dwutlenku węgla.

Galeria
Do pobrania
Zapraszamy

Kontakt

Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych
ul. Hetmańska 38/611
85-039 Bydgoszcz
  • +48 52 322 48 79
  • +48 570 894 894
  • info@pracodawcyrolni.pl
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy XIII
Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
  • KRS: 0000053078
  • NIP: 9671080580
  • REGON: 092531326
BGŻ BNP Paribas 84 2030 0045 1110 0000 0284 3700
BGŻ BNP Paribas 07 2030 0045 1110 0000 0415 9630