Stanowisko w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości ZWRSP
![Stanowisko w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości ZWRSP](/uploads/images/wydarzenia/v2wwwczynszedzierzawne.png)
Czynsze dzierżawne biją rekordy. Czy dzierżawcy to wytrzymają?
Jak powszechnie wiadomo, czynsze dzierżawne ustala się, biorąc pod uwagę ceny zbóż w skupie, a te osiągnęły bardzo wysoki pułap. Problem w tym, że w zastraszającym tempie wzrosły także koszty produkcji rolnej spowodowane drożejącymi nawozami, prądem, gazem i paliwem. Coraz częściej docierają do mnie głosy niezadowolenia rolników, którzy są właścicielami gruntów, że oferowane stawki za płody rolne nie rekompensują ponoszonych nakładów. Co w takim razie mają powiedzieć dzierżawcy, którzy do stałych kosztów muszą doliczyć jeszcze czynsz? Ministerstwo rolnictwa uważa, że obowiązujące przepisy dają KOWR wystarczające możliwości pomocy rolnikom, i raczej nie przewiduje dodatkowych działań wspierających w tym zakresie. Moim zdaniem problem dopiero się nasili i będzie o nim głośno, gdy dzierżawcy dostaną pierwsze faktury i staną przed dylematem: czy wypracowane środki przeznaczyć – celem utrzymania płynności finansowej – na zachowanie ciągłości produkcji, czy na uregulowanie czynszu dzierżawnego.
Na co tak naprawdę może liczyć dzierżawca? Ma niewielkie pole manewru. KOWR – na podstawie ministerialnego rozporządzenia z 31 października 2017 r. – może na wniosek dzierżawcy umorzyć całość lub część należności, odroczyć termin zapłaty należności lub rozłożyć jej płatność na raty. Sam wniosek jest dosyć skomplikowany, a efekt jego wypełnienia niepewny. W praktyce często okazuje się, że KOWR odmawia umorzenia nawet części, a tylko odracza ratę o kilka miesięcy, naliczając odsetki, co powoduje kumulację rat i jeszcze większe problemy z uregulowaniem płatności.
Łukasz Gapa, Dyrektor Związku Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych