Polski Parlament Wiejski rozpoczął działalność – głos towarowych gospodarstw rolnych również obecny

Polski Parlament Wiejski rozpoczął działalność – głos towarowych gospodarstw rolnych również obecny
08.05.2025
Aktualności

Polski Parlament Wiejski zainaugurowany! W środę, 8 maja 2025 r., podczas Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi, który odbywał się w Poznaniu, zainaugurowano działalność Polskiego Parlamentu Wiejskiego – nowej platformy dialogu społecznego i obywatelskiego dla mieszkańców wsi. Spotkanie założycielskie zgromadziło przedstawicieli różnych środowisk wiejskich, organizacji rolniczych, społecznych oraz samorządowych.

W gronie uczestników znalazł się również Łukasz Gapa, Dyrektor Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Wiceprzewodniczący Rady Polskiej Federacji Rolnej, który dołączył do Parlamentu jako reprezentant środowisk rolnictwa towarowego. – To ważna inicjatywa, która może zbliżyć wieś do realnego wpływu na procesy decyzyjne. Środowisko towarowych gospodarstw rolnych będzie przyglądać się jej rozwojowi i włączać się w dalsze prace – zaznaczył.

Polski Parlament Wiejski ma charakter otwarty, a jego celem jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale też wypracowywanie rekomendacji dla instytucji krajowych i europejskich w sprawach ważnych dla społeczności wiejskich. Ma być także odpowiedzią na rosnącą potrzebę włączenia mieszkańców obszarów wiejskich w debatę publiczną.

Polski Parlament Wiejski ma ambicję stać się podobnie działającą platformą – łączącą dialog, partycypację i wpływ.

Wzorem dla nowej inicjatywy są podobne rozwiązania funkcjonujące już w innych krajach Unii Europejskiej. Przykładowo, w Słowenii działa Slovenski podeželski parlament, który organizowany jest co dwa lata i stanowi forum dla rolników, samorządów oraz organizacji pozarządowych. Z kolei na Łotwie Lauku forums gromadzi przedstawicieli różnych sektorów wiejskich i pełni funkcję doradczą wobec rządu i instytucji unijnych. Inicjatywy te pokazują, że dobrze zorganizowany głos wsi może być skutecznie słyszalny na poziomie krajowym i europejskim. W Finlandii Finnish Village Parliament organizowany jest co dwa lata przez fińską sieć wsi. Spotkania odbywają się w różnych regionach kraju i gromadzą setki uczestników – mieszkańców wsi, decydentów, przedstawicieli administracji i organizacji pozarządowych. Głównym celem jest tworzenie przestrzeni do debaty o rozwoju wsi, a także formułowanie postulatów kierowanych do władz krajowych i unijnych.

W Estonii parlament wiejski (Maapäev) organizowany jest z inicjatywy estońskiej sieci LEADER i stanowi formę konsultacyjną, która pozwala władzom usłyszeć głos lokalnych społeczności. Co istotne, jego uczestnicy nie tylko debatują, ale też wspólnie wypracowują dokumenty programowe i propozycje legislacyjne.

Podobne inicjatywy rozwijają się również w krajach Europy Południowo-Wschodniej – w Chorwacji, Macedonii Północnej czy Bułgarii, gdzie pełnią rolę animacyjną i edukacyjną, często przy wsparciu funduszy unijnych i organizacji międzynarodowych.

Foto: gov.pl/web/EKOiRW2025/9-maja---dzien-europy

Zapraszamy

Kontakt

Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych
ul. Hetmańska 38/611
85-039 Bydgoszcz
  • +48 52 322 48 79
  • +48 570 894 894
  • info@pracodawcyrolni.pl
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy XIII
Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
  • KRS: 0000053078
  • NIP: 9671080580
  • REGON: 092531326
BGŻ BNP Paribas 84 2030 0045 1110 0000 0284 3700
BGŻ BNP Paribas 07 2030 0045 1110 0000 0415 9630