Uwagi FZPDiWR do projektu Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 r. zakłada, że każde państwo członkowskie przygotuje Plan Strategiczny dla WPR. Dokument ten ma obejmować zarówno instrumenty I filara tj. płatności bezpośrednie oraz działania sektorowe w zakresie rynków rolnych, jak i II filara, czyli wsparcie rozwoju obszarów wiejskich.
Propozycje rozwiązań przedstawione w projekcie Planu Strategicznego dla WPR zostały wypracowane w trakcie prac zespołów skupiających środowiska eksperckie, zaangażowane do oceny stanu oraz zidentyfikowania najistotniejszych potrzeb i wypracowania sposobu ich realizacji. Z koeli zgłoszone uwagi mają pomóc w wypracowaniu instrumentów interwencji i krajowych uwarunkowań, przy jednoczesnym kształtowaniu zasad i warunków dostępu do wsparcia.
W piśmie do ministra rolnictwa Mariusz Olejnik p.o. prezesa zarządu Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych podkreśla „Nasza ogólna ocena jest krytyczna, ponieważ plan nie uwzględnia bardzo ważnych fundamentalnych wyzwań stojących przed polskim rolnictwem, takich jak chociażby jego niekorzystna struktura agrarna, ograniczająca rozwój i konkurencyjność. Ponadto naszym zdaniem w celu 3 wyżej wymienionego Planu niezbędne jest większe wsparcie na inwestycje dla grup producentów rolnych, a mniejsze dla projektów indywidualnych. Takie działania z pewnością poprawią konkurencyjność rolników wobec pozostałych uczestników łańcucha dostaw. W kilku miejscach znajdujemy niespójności – szczególnie w odniesieniu do kwestii konkurencyjności.”.
Szczegółowa analiza FZPDiWR dotycząca projektu Planu Strategicznego WPR została dołączona poniżej.
Foto: gov.pl/web/rolnictwo
- Kliknij TUTAJ, aby pobrać pismo FZPDiWR
- Kliknij TUTAJ, aby pobrać uwagi FZPDiWR do wybranych aspektów projektu Planu Strategicznego WPR na lata 2021 – 2027
- Kliknij TUTAJ, aby pobrać załącznik nr 1: Stanowisko Rady TEP w sprawie likwidacji gospodarstw dzierżawców
- Kliknij TUTAJ, aby pobrać załącznik nr 2: Fragment opracowania „Systemy i skala produkcji a obciążenia środowisko-klimatyczne” - prof. W. Ziętara, M. Zieliński, W. Józwiak, Z. Mirkowska